![Ziemia przemyska – najazd tatarski w 1620 r. [MAPY]](/uploads/1612383930_1620_mini.jpg)
Ziemia przemyska – najazd tatarski w 1620 r. [MAPY]
Najazd sił tatarskich na Rzeczpospolita, przeprowadzony w październiku 1620 roku, był konsekwencja przesilenia w relacjach państwa polsko-litewskiego z Imperium Osmańskim i Tatarszczyzną.
Najazd sił tatarskich na Rzeczpospolita, przeprowadzony w październiku 1620 roku, był konsekwencja przesilenia w relacjach państwa polsko-litewskiego z Imperium Osmańskim i Tatarszczyzną.
Do spodziewanego konfliktu militarnego z Imperium Osmańskim władze Rzeczypospolitej przygotowywały sie już od ostatnich miesięcy 1620 roku. Na sejmie obradującym w Warszawie od 3 listopada do 11 grudnia 1620 roku uchwalono wysokie podatki...
Inkursja ordy budżackiej na Ruś Czerwoną przeprowadzona w czerwcu 1623 roku pozostaje w historiografii w cieniu późniejszego o rok słynnego najazdu tatarskiego, w którym obok ordyńców z Budziaku wzięli także udział ochotnicy z Krymu i Mołdawii.
Napad przeprowadzony w czerwcu 1624 roku na Ruś Czerwoną był w latach 20. XVII wieku już trzecią grabieżczą operacją zorganizowaną przez Tatarów z Budziaku, która sięgnęła ziemi przemyskiej.
O przygotowaniach Tatarów do nowego uderzenia na Rzeczpospolitą dowództwo wojsk koronnych zdawało sobie sprawę już w pierwszej połowie stycznia 1626 roku.
Najazd tatarski przeprowadzony jesienią 1629 roku przez połączone siły ordy krymskiej i budżackiej był ósma i ostatnią tatarską operacją grabieżczą, która ogarnęła terytorium ziemi przemyskiej w latach 20. XVII wieku.
Najazd tatarski przeprowadzony jesienią 1648 roku z wykorzystaniem kontyngentów kozackich był jedną z największych operacji militarnych, której celem były ziemie Rzeczypospolitej na przestrzeni całego XVII stulecia.
Realne zagrożenie nowym atakiem dla ziemi przemyskiej zaczęło wzrastać już latem 1655 roku, gdy Rzeczpospolita stanęła wobec największego kryzysu polityczno-militarnego w swoich dziejach, spowodowanego inwazjami wojsk rosyjsko-kozackich i szwedzkich...
Celem podjętej przez Karola X Gustawa w środku mroźnej i śnieżnej zimy 1655/1656 roku operacji militarnej było zduszenie w zarodku szybko rozwijającej sie irredenty polskiej na terenie Rusi Czerwonej i zlikwidowanie tworzonej tam bazy operacyjnej...
Inwazja wojsk transylwańsko-kozackich w 1657 roku była ostatną odsłoną tragicznych wydarzeń „potopu” na obszarze województwa ruskiego, a zachodnia część województwa ruskiego, w tym ziemia przemyska, należała do najbardziej zniszczonych jego części...